ماهی قزل آلا

قزل آلای رنگین کمان روی بدنش یک خط و لایه به رنگ رنگین کمان صورتی و سبز با خالهای تیره در زمینه تقریبا روشن دارد.

قزل آلای خال قرمز پهلوی بدنش به رنگ زرد کمرنگ تمایل دارد که پوشیده شده از خالهای قرمز است.ماهی قزل آلا دهانی گشاد دارد، بدنش کشیده و نرم است دم این ماهی پهن وبدون چاک است.

ماهی قزل آلا دندانهای خیلی ریزی دارد.طول بدن این ماهی حداکثر 70 سانتی متر و وزنش تا 7 کیلو گرم می رسد. البته در این اواخر قزل آلاهایی به وزن 20 تا 30 کیلو گرم هم صید شده است که این جزو محدود ماهی هایی است که رکورد صید این ماهی این این اندازه جابه جا شده است.

ماهی قزل آلای خال قرمز در اواخر پاییز تخم ریزی می کند.

اما قزل آلای رنگین کمان در اوایل بهار در بین سنگهای کف آب تخم ریزی می کند.

ماهی قزل آلا احتیاج به تنفس خیلی زیادی داردو به همین دلیل همیشه در آبهای خیلی روشن و خروشان زندگی میکند.

ماهی قزل آلا همیشه در مواقع خطر یا در مواقع شکار در زیر و لا به لای سنگها خود را مخفی می کند.

این ماهی از حشرات، کرم خاکی، سنجاقک و پروانه هایی که روی آب می افتد تغذیه می کند.

اما صید این ماهی از دقت و ظرافت خیلی بالایی برخوردار است و باید شیوه های صید این ماهی را یاد گرفت.

ماهی قزل آلا به سه روش قابل صید است در روش اول که به روش ماهیگیری با پشه معروف است.باید از چوب و چرخ پشه و همچنین نخ و طعمه پشه مصنوعی استفاده کرد.(سیستم ماهیگیری به روش پشه باید با مکان ماهیگیری آشنایی داشته باشیم
و بدانیم چه نوع پشه ای در آن مکان کاربرد دارد).

در این روش با استفاده از تجهیزات پشه و پرتاب پشه به محل مورد نظر صبر می کنیم که ماهی قزل آلا روی آب آمده و طعمه را به دهان گرفته و ببرد.همیشه در جاهای مختلف آب این روش را امتحان کنید و این روش احتیاج به حوصله و دقت زیاد دارد.

در روش دوم که به لانسه کشی معروف است باید از چوب و چرخ اسپینینگ استفاده کرد. در روش لانسه کشی با پرتاب لانسه در آب و جمع کردن لانسه بشکل بچه ماهی در می آبد که در آب شنا می کند و ماهی قزل آلا با دیدن آن با یک حرکت ناگهانی آن را به دهان می گیرد.

همچنین به جای لانسه از قاشقک هم استفاده می شود.

روش سوم صید ماهی قزل آلا روش کف خواب یا زیر آبی است. در این روش از دو طعمه بچه ماهی و کرم استفاده می شود این طعمه ها پس از پرتاب در آب می ماند و زمانی که ماهی قزآلا آنهارا ببیند به سمت آنها بی امان حمله ور می شود، در این روش هم از چوب و چرخ اسپنینگ باید استفاده کرد و باید به انتظار نشست تا ماهی به سراغ طعمه بیاید.

همیشه در هنگام صید این ماهی ، تور مخصوص بیرون آوردن ماهی به همراه داشته باشید چون این ماهی هنگامی که صید می شود تقلای زیادی می کند و مثل فنر جا به جا می شود.

در رودخانه و دریاچه لار تهران، رودخانه لاسم تهران، دریاچه آب اسک رودخانه و سد کرج، رودخانه جاجرود، سد لتیان تهران ، رودخانه طالقان تهران، دریاچه نئور در اردبیل، دریاچه گهر در اشترانکوه، رودخانه پالگنان در شهرستان پاوه و بعضی از آبهای دیگر کشور قزل آلا یافت می شود.

 

مطالب دیگر در مورد صیدقزل آلا:

------------------------------------------------------

1.استراتژی های قزل آلا

2.لب خوانی کن

 

 

ارادتمند شما میلاد فیشر

عینک

/ 1 نظر / 598 بازدید
علیرضا

سایت بسیار جالبی دارید میخواستم ببینم اطلاعات در مورد صید ماهی آزاد در تمام دنیا به یک صورت هست . من در فنلاند هستم و تاکنون نتوانستم یک ماهی که اینجا بهش می گویند lohi یا همان ماهی آزاد صید کنم ولی تا دلت بخواهد اردک ماهی گرفتم . اینجا میگویند که خیلی صید ماهی lohi دشوار است چه باید کرد..؟