فصل های ماهیگیری

در فصل تابستان اگر عمق آب زیاد باشد دمای سطح و لایه های زیر سطح آب گرم است ولی دمای لایه های خیلی زیر و کف آب سرد است چون حرارت آفتاب و تیزی نور خورشید کمتر به لایه های کف آب می رسد.

همچنین اگر آب ساکن باشد دمای آب گرم می شود ولی آب به سرعت در جریان باشد دمای آب کمتر و در نتیجه آب سردتر است.

در فصل زمستان تمام سطوح و لایه های آب سرد است و دمای یکنواختی دارد.

بعضی از دریاچه ها و سرابها آب خودجوش گرم دارند که این گرمی آب در تمام فصول  دمای یکنواختی دارد و در فصل زمستان هنگامی که برای ماهیگیری به چین مکانی می روید مشاهده می کنید که از آب بخار بلند می شود.

اما از تاثیر سرما و گرمای آب بر روی ماهیها بگوییم. در فصل بهار هوا خنک است، در این فصل ماهیها به جنب و جوش در می آیند و ماهیهای بالغ شروع به جفت گیری و در نتیجه تخم ریزی می کنند.

در فصل تابستان که همه آبها گرم هستند ماهیها فعالیت زیادی دارند و دائم در جنب وجوش و تغذیه هستند، در این فصل در تمامی آبها بچه ماهیها به وفور یافت می شوند و در حاشیه آب بصورت گله ای در حرکت هستند. در اوایل فصل پاییز که وا روبه خنکی می رود ماهیها جنب و جوششان کمتر می شود و در غالب دسته های کوچک و بزرگ در می آیند.

در اواخر فصل پاییز و زمستان که هوا خیلی سرد می شود، بیشتر ماهیها که به سرمای آب خیلی حساس هستند، رفته رفته از جنب و جوش می افتند و در قسمتهای عمیق آب و یا گودالها و شیارها و همچنین کنار ریشه درختان داخل آب دور هم جمع می شوند و با استفاده از چربی خود زمستان را می گذرانند.

تعداد خیلی خیلی کمی از ماهیان رشد یافته در فصل سرما به گردش در می آیند.

اما نکته حائز اهمیت این است که بدانیم هر نوع ماهی در هر فصل به چه حالتی سمت قلاب می آید.

در فصل بهار چون ماهیها تازه به جنب و جوش افتاده اند خیلی آرام به قلاب نوک می زنند و آرام با قلاب و طعمه بازی می کنند.

پس نباید انتظار داشته باشیم در فصل بهار ماهیها ضربه های محکم و سریع به قالب بزنند.

در فصل تابستان ماهیها در اوج جنب و جوش هستند و خیلی محکم به قلاب و طعمه ضربه می زنند و طعمه را تکه تکه می کنند.

فصل تابستان اوج صید ماهیهایی همچون کپور ، آمور ، زردک ، عروس ماهی ، وغیره است.

در اواخر فصل تابستان در اوایل فصل پاییز همچنان ماهیها قدری جنب وجوش دارند و نسبتا کم و بیش به سراغ قلاب و طعمه می آیند.

معمولا در اویل فصل پاییز ماهیها رشد یافته و سنگین وزن خوب به سراغ قلاب و طعمه می آیند، چون در این فصل طعمه های طبیعی مانند بچه ماهی ، کرم ، قورباغه و... کم یافت می شود.

به ناچار این ماهیها بزرگ و سنگین برای ذخیره کردن چربی برای فصل زمستان به سراغ تقریبا هر طعمه ای می روند مانند طعمه هایی که ما در آب انداخته ایم می آیند.

اگر در فصل تابستان ماهیهایی نظیر کپور در وزن های کم مثلا یک کیلو گرم یا نیم کیلو گرم صید می کنید حتما در اواخر فصل تابستان کپورهایی به وزن دو کیلو و سه کیلو گرم به بالا صید خواهید کرد.

در فصل زمستان نیز به دلیل سردی بیش از حد آب، ماهیها خیلی کم جنب و جوش دارند وبه ندرت و اتفاقی سمت قلاب و طعمه می آیند.

 

 

ارادتمند شما میلاد فیشر

عینک 

/ 3 نظر / 1207 بازدید
ابی فیشر

سلام میلاد جان من با شما هم نظرم در مورد آدمکشی و سر بریدن آدما و رابطه اون با طبیعت الان یه چیزی میگم که اثبات بشه دیگه فکر کنم جریان کشته شدن سه خرسو تو سط یک سیمیرومی واقع در اصفهان با خبر شده باشید فرد که با چاقو زنده زنده شکم بچه خرس هارا پاره کرده بود معلم پرورشی بچه ابتدای ها بود با تحقیق فهمیدن اون فرد سوء سابقه چاقو کشی در دعوا هارو داشته.

چاوشان

درود بر شما نکات بسیار جالبی بود متشکرم

كاويان

متشكرم بسيار مفيد بود