ماهی اسلبه

ماهیگیران شمال و الالخصوص شمال غرب کشور علاقه زیادی به صید ماهی اسبله دارند هر چند همه از گوشت این ماهی استفاده نمی کنند اما اصل کار صید یک ماهی بزرگ با لذت و هیجان خاص خودش است. ماهی اسبله بدنی کشیده و پهن و چاق دارد. این ماهی فلس ندارد(پولک ندارد) سه جفت سبیلک اطراف دهانش به شکل بلند و شاخکی مشخص است.دهانی بسیار پهن و گشاد دارد.دم این ماهی بخاطر بلند بودن باله شکمی و نزدیکی آن به باله کوچک دمی شبیه به مار ماهی دارد.رنگ بدن این ماهی تیره همراه با لکه های نامرتب است و زیر شکمش سفید یکدست است.

وزن ماهی اسبله حداکثر تا 150 کیلو گرم و طول بدنش به 3 متر می رسد.

فصل تخم ریزی این ماهی در فروردین و اردیبهشت است و در قسمتهای سنگلاخ و نرم رودخانه و دریاچه تخم ریزی می کند.

ماهی اسبله در مناطق شمالی و شمالغرب کشور زندگی می کند و بیشتر در تالاب انزلی در گیلان، رودخانه قزل اوزن در کردستان و زنجان، رودخانه سفید رود در گیلان، رودخانه های زرینه رود و سیمینه رود در آذربایجان غربی ، رودخانه اترک در گلستان ، رودخانه تجن در مازندران و رودخانه ارس در آذربایجان شرقی یافت می شود.

 

           

 

ماهی اسبله برای تغذیه گسترۀ وسیعی دارد، این ماهی از بچه ماهی، قورباغه، کرم، موش آبی و پرندگان کوچک تغذیه می کند.

از بهترین طعمه های که در نظر ماهیگیران مورد توجه واقع شده کرم خاکی، قورباغه و بچه ماهی است.

البته روده مرغ و دل مرغ هم بینتیجه نمی ماند و باید سعی کنیم بفهمیم این ماهی در هر فصل از چه نوع طعمه ای استفاده می کند.

این ماهی کف گرد است و شبها به شکار و تغذیه می پردازد.

البته این ماهی بیشتر در روز صید می شود، اما ماهی های اسبله سنگین وزن در شب خوب به قلاب می افتند.

ماهی اسبله چون همیشه دربین سنگها و نیزارهای کف آب در حرکت است باید از سیستم و روش زیر آبی استفاده کرد و باید اندکی وقت و حوصله به خرج داد تا بتوانیم یک ماهی اسبله سنگین یا سبک وزن صید کنیم.

ماهی اسبله سنگین وزن زمانی که به قلاب می افتد همانند این است که یک ماشین در کف آب افتاده و داریم آن را با چوب و چرخ به کنار آب می آوریم، این ماهی فقط سنگینی خود را روی قلاب می اندازد و مقداری فشار می آورد ولی تحرک و شتاب کمی دارد.

چوب و چرخ اسپنینگ در اندازه های 360 سانتیمتر تا 4 متر بسیار مناسب هستند ، حتما باید از قوی ترین چرخ استفاده کنیم تا بتواند ماهی ای به این سنگینی را به کمک چوب به کنار بیاوریم. اگرماهی اسبله ای سنگین وزن به قلاب افتاد سعی کنید چوب را بالا نگه دارید و از حرکت ماهی به سمت نیزار و درختان در آب جلوگیری کنید.

        

        

 

ارادتمند شما میلاد فیشر

عینک

/ 3 نظر / 768 بازدید
دارا

خیلی خوب بود ولی من زیاد به روش طبیعی علاقه ندارم اتفاقا گربه ماهی رو هم میشه با پشه گرفت که پشه های گربه ماهی مثل اردک ماهی رو قلاب بزرگ بافته میشن جایی که گربه ماهی زیاد باشه و بدونی که اونجا حتما گربه ماهی هست میشه با فلای گرفتش

چاوشان

درود بر شما علاوه بر مطالب زیبا و مفیدتون عکسها ی جالبی هم تهیه کردید از زحماتتون متشکر

علیرضا

سایت بسیار جالبی دارید