ماهی کپور

کپور دارای بدنی پهن و گرد مانند است، دهانی عضلانی و حفره مانند دارد و قابل ارتجاع است، فلسهایی(پولک) درشت دارد، باله روی پشتش کم طویل است و بدنی چاق و گوشتی دارد و یک جفت سبیلک کنار لبهایش آویزان است.

ماهی کپور از لحاظ شکل و فرم بدن به چهار دسته تقسیم می شود:

کپور فلس دار: این نوع کپور تمام بدنش پوشیده از فلس های درشت است.

کپور فلس یک ردیفی: کپور فلس یک ردیفی هم دارای یک ردیف فلس از دم تا باله گوش است و به غیر از یک ردیف فلس بقیه بدنش فاقد فلس است.

کپور آینه ای: کپور آینه ای دارای فلس های تکی و نامرتب بر روی بدنش است.

کپور چرمی: کپور چرمی فاقد فلس است فقط گاهی چند فلس نزدیک دم و باله هایش دیده می شود.

کپور یک ماهی همه چیز خوار است و طعمه های متفاوتی برای صید این ماهی قابل استفاده است که این خود به لذت صید آن می افزاید، کپور یک ماهی کف خوار است و غذای خود را  در کف آب و بیشتر نزدیک گیاهان و جلبک ها و درختها جستجو می کند.

این ماهی قدرت تنفس خیلی زیادی دارد و زمانی که اکسیژن آب خیلی کم می شود پرطاقت تر از سایر ماهیها است، هنگامی که ماهی کپور را از آب بیرون می آوریم تا مدت چند ساعت شاهد تنفس و زنده بودن این ماهی هستیم و این خود دلیلی بر قدرت تنفس این ماهی است.

ماهی کپور یک ماهی کم تحرک است و بیشتر آبهای آرام و راکد را ترجیح می دهد و با آب تند میانۀ خوبی ندارد.

 

این ماهی همانند بسیاری از ماهیهای دیگر در فصل سرد سال از انرژی و چربی خود استفاده کرده و با تحرک خیلی کم زمستان را می گذراند.

این ماهی در فصل بهار و تابستان در بین گیاهان کف آب تخمریزی می کند.

ماهی کپور از کرم، حشرات و بچه ماهی تغذیه می کند. طعمه هایی مانند کرم خاکی، خمیر نان، ذرت پخته و بچه ماهی برای صید این ماهی خیلی مناسب هستند. در هر آبی بسته به مکان و غذاهای در دسترس و شرایط اکوسیستم و نوع ماهی کپور موجود در آب ذائقه ماهی کپور فرق می کند و ممکن است به بعضی طعمه ها علاقه
بیشتری نشان داده و به بعضی تمایل نداشته باشد بنابراین شما قبل از هر کاری باید
بفهمید کپورهایی که قصد صیدشان را دارید به چه طعمه ای بیشتر علاقه نشان می دهند.
اوج صید ماهی کپور تابستان است و البته بهار هم صید این ماهی روند خوبی دارد.

ماهی کپور همیشه در قسمتهایی از آب که درخت و ریشه دارد و همچنین در نیزارهای و جلبکها که آب آرام است زندگی می کند.

نحوه صید ماهی کپور بسته به سلیقه خودتان است ولی چند نکته همیشه در همه روشها صادق است، اول اینکه در موقع صید این ماهی حتما سکوت را رعایت کنید، دوم اینکه قبل از قلاب انداختن در محلی که قصد قلاب انداختن دارید حتما طعمه پاشی کنید این کار هم باعث جمع شدن ماهی ها شده و هم در طولانی مدت ودر صورت تکرار طعمه پاشی در یک نقطه کپورها به آن مکان عادت خواهند کرد و حتما در هنگام گرسنه شدن برای یافتن غذا به این مکان بر می گردند و هم اینکه شما می توانید کپورها را عادت به طعمه ای دهید که میخواهید از آن برای صید ماهی کپور استفاده کنید حتی اگر آن طعمه در زنجیرۀ غذایی کپور نباشد با طعمه پاشی مداون و تکرار آن کپور به طعمه شما عادت می کند.

نکته سوم اینکه سعی کنید قلابتان را در کنار گیاهان و درختان آب بیندازید چون کپور ماهیان در این مکانبیشتر یافت می شوند، بسیاری از ماهیگیران در یک اقدام کاملا اشتباه سر چوبشان را به حالت نزدیک به عمود و با زاویۀ خیلی زیاد قرار می دهند در صورتی که بهترین حالت برای صید کپور زاویۀ 45 درجه است برخی ماهیگیران برای پایین دادن نخ از وسیله ای به نام بک لید استفاده می کنند که یه تکه سرب است با یک حلقه به نخ آویخته تا نخ نزدیک نوک چوب را به کف آب ببرد. البته شما می توانید به جای بک لید از مقداری خمیر استفاده کنید، پس از زدن مقداری خمیر به نخ خود آن را شل کنید تا پایین بیاید ولی در این حالت برخلاف بک لید خمیر نباید در آب برود چون خمیر در آب براحتی حل می شود و از نخ رها خواهد شد.

حتی الامکان از نخ های نازک و قلابهای تیز برای صید کپور استفاده کنید، سایز قلاب را متناسب با وزن ماهی که قصد صید آن را دارید انتخاب کنید، قلابهای پایه کوتاه بهترین نوع برای صید ماهی کپور هستند.

در کلاچ دادن به ماهی کپور با احتیاط عمل کنید چون این ماهی در آب پشتک می زند تا قلاب را از دهان خود بیرون بکشد. نباید زیاد برای صید ماهی کپور کلاچ باز کرد و نباید زیاد نخ را سفت نگه داشت که دهان نرم ماهی پاره شود.

هنگامی که ماهی کپور را صید کرده اید سعی نکنید ماهی را به سطح آب بیاورید و حتی الامکان ماهی را از گیاهان و نیزارهای آب و همچنین درختان داخل آب دور نگه دارید عجله نکنید و بگذارید ماهی پس از خسته شدن و به میل خود کنار آب بیاید.

سعی کنید فشارهایی که به ماهی کپ.ر وارد  می کنید یکنواخت باشد در هنگام جمع کردن نخ دست خود را ثابت نگه ندارید و همزمان با جمع کردن، چوب را به سمت جلو متمایل کنید.

ماهی کپور همیشه در زمانی که طعمه را می بیند آن را به دهان گرفته و می بلعد و بعد به حرکت در می آید.

برای صید ماهی کپور در پرتابهای بلند از چوبهای بلند باید استفاده کرد و برای پرتابهای کوتاه از چوبهای سبک می توان استفاده کرد.

صید ماهی کپور به دو شیوه روآبی و زیرآبی صورت می گیرد، در صید روآبی به دو طریق  می توان  اقدام به ماهیگری کرد، یکی اینکه طعمه را که در آب انداختیم، طعمه و قلاب کف آب بیفتد ولی شناور روی آب بماند. زمانی که ماهی کپور طعمه را می بلعد و به حرکت در می آید شناور روی آب به جهت حرکت ماهی به حرکت در می آید و آن موقع باید سریع قلاب را بکشیم و ماهی را صید کنیم.

دومین روش روآبی این است که قلاب و طعمه در کف آب نمی افتد بلکه نرسیده به کف آب در آب آویزان و معلق است و شناور هم روی آب است و زمانی که ماهی کپور طعمه را می بیند آن را به دهان گرفته و با حرکت ماهی شناور روی آب به زیر می رود و آن موقع باید با کشیدن سریع قلاب ماهی را به دام بیندازیم.

وزن ماهی کپور به 40 کیلو گرم و طولش به 120 سانتی متر می رسد . اخیرا این رکوردها جا به جا شده و در تایلند ماهی کپوری به وزن 120 کیلوگرم صید شده است که می توانید اطلاعات و عکس های مربوط به این ماهی غول پیکر را در اینجا ببینید.

در صید ماهی به روش زیر آبی پس از پرتاب قلاب و جمع کردن اضافه نخ، چوب را روی پایه مستقر میکنیم و نخ را مقداری تند می کنیم و چند درجه کلاچ را باز میکنیم و اگر دستگاه هشدار دهنده داشتیم به چوب و پایه وصل می کنیم و در غیر اینصورت از زنگوله استفاده خواهیم کرد و به انتظار به قلاب افتادن و ضربه زدنهای ماهی کپور خواهیم نشست.

ارادتمند شما میلاد فیشر

عینک

/ 5 نظر / 580 بازدید
دارا

مرسی اطلاعات خوبی دادی.منم اضافه کنم به خاطر شرایط اقلیمی که این ماهی توش زندگی میکنه معمولا ابهای راکت و ساکت هست به خاطر همین رعایت کردن سکوت در ماهیگیری خیلی مهم ماهی در همچین جایی به راحتی قادر به تشخیص صدا حتی در بیرون و حتی تشخیص جهت صدا هم هست ماهی کپور بسیار حس شنوایی قوی داره و همینطور حس بویایی تغریبا قدرت بینایی همه ماهیها یکسان البته استثنا هم وجود داره مثل گربه ماهی که قدرت بینایی ضعیف تری نسبت به دیگر ماهیان اب شیرین داره. به طرز باور نکردنی کپور باهوش و خیلی هوشیاره و همینطور شکاک .اون هیچ وقت انفجاری به طعمه حمله نمیکنه ولی انفجاری فرار میکنه

چاوشان

درود بر شما بسیار لذت بردم فکر می کنم تو ماهی های گرم ابی گپور جز’ بزرگترین خانواده ها باشد و تنوع گونه ایش بسیار بالا هست ؟

كاويان

سلام و سوال بسيار مهم كه شايد اكثرا گرفتار آن باشند اين است كه فرض كنيد وارد آبگيري شده ايد و مي خواهيد كپور بگيريد، از كجا مي فهميد كه عمق آب چقدر است و كپورهاي معمولي با طول 20 سانت معمولا در كدام قسمت و چندمتري لب آب ساكن هستند؟؟؟ قلاب را به كجا پرت كنيم؟ و سوال ديگر اينكه طعمه بايد روي كف بخوابد كه (بدليل عدم تشخيث عمق بسيار سخت است) و اگر طعمه بخواهد شناور باشد طبيعي است كه در كنار نخ مي ماند و كپور هم ظاهرا به نخ مشكوك است در نتيجه به ندرت به نخ نزديك مي شود و در نتيجه طعمه شكار ماهيان كوچك مي شود من واقعا دچار اين مشكل هستم و قبل از 5 دقيقه طعمه توسط ماهيان كوچك از بين مي رود!

كاويان

با تشكر و سوال ديگر اينكه آيا با حمله ماهيان كوچكتر، جايي براي نوك زدن ماهي هاي بزرگ وجود دارد يا خير؟ اصولا آيا با حركت ماهي بزرگتر به سمت طعمه، ماهيان كوچك تر فرار مي كنند و راه را براي بزرگه باز مي كنند يا خير؟؟

كاويان

با سلام البته اين نكته نيز لازم به ذكر است كه فقط گونه هاي بزرگ اين نوع ماهي آنچنان به صدا و شايد حركت حساس باشند به اين دليل كه بنده شخصاً اين تجربه را داشته ام كه در مكان هايي كه كپور زياد بوده است، كپورهايي با ابعاد حدود 15 سانت در كنار ما شنا مي كرده اند بدون اينكه به صدا و تحركات ما پاسخ منفي دهند! و اين نشان مي دهد كه گونه هاي بزرگ تر زرنگ تر و در مكان هاي عميق تر شنا مي كنند.