حواس ماهیها

حس شنوایی ماهیها هم خیلی بالاست ، در مورد ماهیان شکاری این حس فوق العاده قوی است، به همین دلیل است که برای صید ماهیانی همچون سونگ و شیربت باید کاملا سکوت را رعایت کرد و از زنگوله های کم صدا و یا بازر در شب استفاده کرد.

ماهیها حتی صدای قدمهای ما را در کنار آب می شنوند و این خود تاثیر بسزایی در ماهیگیری بخصوص در شب که همه جا ساکت است دارد.

تصاویری که در سالهای اخیر از تغذیه ماهیها در زیر آب به ثبت رسید، نشان می دهد که یک ماهی ممکن است چندبار یک طعمه را به دهان برده و با حس کردن قلاب آن را پس بزند و این خود بیانگر حواس بسیار قوی ماهیها است.

حس چشایی هم در ماهیها وجود دارد و بارها از یک طعمه عبور کرده و طعم آن را حس می کنند و اگر مطابق با میل آنها باشد آن را می بلعند.

اکثر ماهیها حافظه بسیار قوی دارند و هر چی سن ماهی بیشتر می شود حافظه بلند مدت ماهی بیشتر می شود. مثلا اگر یک ماهی به وسیله یک طعمه در معرض صید قرار بگیرد و ماهی قلاب را احساس کند و فرار کند این طعمه در ذهن ماهی می ماند و تا مدتها هر وقت بوی آن طعمه را حس کند یا ببیند از آن طعمه فرار می کند و به آن نزدیک نمی شود.

حس لامسه هم در ماهیها بی تاثیر نیست گاهی امتحان کنید و آرام با انگشت روی پشت ماهی  دست بکشید و ببینید چه تکانی می خورد و فرار می کند.

در هر حال نکته حائز اهمیت این است که ما در هنگام ماهیگیری از بهترین طعمه های بودار استفاده کنیم و همچنین سکوت را کاملا رعایت کنیم، از سنگ انداختن در آب پرهیز کینم و  از آتش روشن کردن و رفت و آمد زیاد در کنار آب خودداری کنیم.

 

ارادتمند شما میلاد فیشر

عینک

/ 4 نظر / 1600 بازدید
دارا

من شنیدم ماهی قزل الا و ازاد ماهی حتی بعد از وارد شدنشون به دریا دقیقا برای زمان تخم ریزی کیلومترها مهاجرت میکنند تا خودشونو به نقطه ایی برسونند که قبلا اونجا زاده شدند این نشون میده ماهی قزل الا حافظه بسیار قوی داره. حالا ماهیهای گرم ابی مثل کپور فکر میکنم حافظه قوی تری به نسبت قزل الا و ماهیهای شکارچی داره من تو یه ماهیگیری که داشتم چند بار قزل الا به پشه نوک زد و نیش قلابو حس کرد ولی بعد از اینکه از حالت ترس خارج شد دقیقا 10 دقیقه بعد دوباره همون پشه رو جلوش انداختم ولی باز اونو گرفت ولی ایندفعه گیر اوفتاد.ولی احتمال اینکه لانسرو دوباره بگیری من مطمعن هستم اگه یه بار از دستش فرار کنه تا چند روز طرفش نمیره حتی شنیدم مثلا قزل الاهای یه جایی دیگه به لانسه نمیزدند نمیدونم این مزیت پشه است که میشه همیشه ماهی رو باهاش گول زد به نسبت لانسه ها؟

سیاوش

سلام وبلاگتون را دیدم لطفا از وبلاگ ما هم بازدید کنید تشکر شما را هم لینک کردم با احترام

چاوشان

درود بر شما مطلب قابل توجه ای بود. ایا لب ماهی حس داره ویا بوی خود قلاب اونو متوجه می کنه؟

چاوشان

درود بر شما با تشکر از لطفتون