ماهی شیربت

ماهی شیربت بدنی کشیده و بلند دارد، مانند لوله بلندی می ماند، این ماهی را اگر به شکم زمین بگذارید از بغل نمی افتد، ساقه دمی این ماهی باریک و کشیده است، فلسهای(پولک) درشت و طلایی رنگی دارد، رنگ زیر شکمش سفید با حاشیه خاکستری است، سرکوچکی دارد،دهانش شبیه نعل اسب و در پایین سر قرار دارد. یک
جفت سبیلک کنار لبهایش آویزان است.

ماهی شیربت بسیار به محیط پیرامون خود حساس است، سروصدای بی مورد کنار آب، جابجایی زیاد قلابها در آب ، استفاده از تعداد چوب و چرخ زیاد و... عواملی هستند که باعث می شود شانس صید این ماهی کم شود.

این ماهی همیشه و در هر جلسه ماهیگیری به قلاب نمی افتد.
صید ماهی شیربت احتیاج به صبرو حوصله و همچنین دقت در انتخاب طعمه و وسایل
ماهیگیری دارد.

ماهی شیربت در فصل بهار و تابستان خوب به قلاب می افتد و اوج صید این ماهی اواخر اردیبهشت تا اوایل مرداد ماه است.

همانطور که گفته شد این ماهی شکاری است و به همین دلیل در غروب هنگام و شب خیلی خوب به قلاب می افتد. وزن این ماهی به 20 کیلوگرم و طول بدنش به 150 سانتی متر می رسد.

ماهی شیربت در آبهای تند و خروشان زندگی می کند و دلیل آن احتیاج به تنفس زیاد است.

این ماهی در حالت معمولی مسافتهای خیلی زیادی را می پیماید و سینه و شکم خود را روی سنگها و ماسه های کف آب می کشد.

ماهی شیربت در مواقع خطر از آب بیرون می پرد و جهش های بلندی دارد.

این ماهی در غرب و جنوب غربی ایران هواداران زیادی برای صید دارد.

ماهی های شیربت بالغ مسافت های خیلی زیادی را برای رسیدن به سرچشمه رودخانه برای تخمریزی طی می کنند، بین سنگهای کف آب مکان مناسبی برای تخم
ریزی این ماهی است.

ماهی شیربت در رودخانه گاماسیای کرمانشاه، رودخانه سیمره واقع در کرمانشاه و لرستان و ایلام، رودخانه و سد دز در خوزستان(اندیمشک)، رودخانه و سد کارون واقع در خوزستان،اهواز)،  رودخانه و سد کرخه واقع در خوزستان(اندیمشک)، و همچنین رودخانه الوند واقع در قصر شیرین و سرپل ذهاب(پل ذهاب یا همان پل زال واقع در اندیمشک) یافت می شود.

ماهی شیربت از خرچنگ کوچک، بچه ماهی ، قورباغه، کوچک تغذیه می کند.

طعمه های مورد استفاده برای شکار این ماهی رودۀ مرغ و دل مرغ ، بچه ماهی ، و خرچنگ کوچک و در بعضی مواقع خمیر هم مورد استفاده قرار می گیرد.

روده و دل مرغ به دلیل دارا بودن بوی خیلی زیاد ماهی شیربت را وسوسه می کند و بیشتر ماهی های شیربت سبک وزن با این طعمه صید شده اند.

بچه ماهی نیز غذای معمول پیربت است و اکثر ماهیگیران با استفاده از بچه ماهی به عنوان طعمه توانسته اند ماهی های شیربت سنگینی را صید کنند.

در شب، بچه ماهی بهترین طعمه است، هرچند زمانی که از بچه ماهی به عنوان طعمه استفاده می کنیم مارماهی زیاد به قلاب می زند و در آوردن قلاب از دهان مارماهی دشوار است. اما بهترین طعمه شناخته شده برای صید ماهی شیربت همین
بچه ماهی است.

ماهی شیربت یک ماهی کفزی است و همیشه در کف آب در حال و شکار کردن است به همین دلیل باید از شیوه زیرآبی و انتظاری یا به عبارتی دیگر  از شیوه کف خواب استفاده کنیم.

باید سعی کنید که قلاب را دورتر از جایی که نشسته اید پرتاب کنید چون این ماهی خیلی به سروصدا حساس است.

ماهی شیربت زمانی که به طعمه نزدیک می شود روی طعمه با شکم می خوابد، سپس با احتیاط همه جا را زیر نظر می گیرد و بعد با به دهان گرفتن طعمه چنان حرکتی می کند که چوب و چرخ را درهم می کوبد و اگر چوب روی پایه استقرار خوبی
نداشته باشد چوب روی زمین افتاده و به سمت آب حرکت می کند.

همیشه باید در هنگام انتظار برای صید این ماهی مقدار کمی کلاچ چرخ را باز کنیم که با فشاری که از سوی ماهی وارد می شود نخ ما پاره نشود.

زمانی که این ماهی به قلاب می افتد روی آب می آید و پشتک می زند و سپس به زیر آب می رود زمانی که چوب و چرخ در دست ما است با کلاچ دادن به ماهی مانع از پاره شدن نخ و یا پاره شدن دهان ماهی شویم.

ماهی شیربت زمانی که به قلاب افتاده طول و عرض رودخانه را به طور مداوم طی می کند و تکان های شدیدی به چوب وارد می کند . باید مراقب باشیم ماهی شیربت خود را به درختان و ریشه ها و نیزارهای درون آب نرساند چون این مکانها باعث به هدر رفتن تمامی زحمات ما می شود.

اولین گام بعد از صید این ماهی حفظ خونسردی است، بعد باید آنقدر این ماهی را خسته کنیم که دیگر از حرکت بیفتد سپس آرام آرام با استفاده از تور مخصوص این ماهی را از آب بیرون می کشیم.

چوبهای اسپنینگ با بلندی 360 سانتیمتر بهترین چوب ها برای صید این ماهی هستند.

 

 منبع عکس ها از دوست عزیز آقا ابی

http://www.ebifisher.blogfa.com

 

ارادتمند شما میلاد فیشر 

عینک

/ 6 نظر / 3021 بازدید
ابی فیشر

سلام به نظر من مکان های عمومی رو باید معرفی کرد نه مکان های بکر مکان های بکر باید بکر بمونه تا عبد و از اینکه از عکس های وبلاگ ما استفاده کردید خشحالم رفیق

دارا

سلام میلاد در مورد سوالی که پرسیدی مکان ماهیگیری رو معرفی کنی یا نکنی. به نظر من تا زمانی که ماهی گیری تو ایران ضابطه ایی نداشته باشه با تور و دام که هیچی حتی با قلاب هم امکان از بین رفتن ماهی وجود داره چون هیچ جایگزینی برای ماهیهای کم شده وجود نداره مثل تو رودخانه ها فقط باید منتظر بود قزل الا اتفاقی از پرورش ماهی فرار کنه الان هم هرچی ماهی گرمابیه تو بعضی از دریاچه ها به خاطر تور کشی و صید بی رویه حتی قلاب هم ازبین رفته اگه خودتون پایبند ماهیگیری ورزشی هستید میتونید هرجایی که دلتون بخواد ماهیگیری کنید و حتی دوستان دیگه ولی اگه دوست دارید مکان هایی را که جنبه عمومی نداره معرفی کنید به دوستانی که مطمعن هستند خصوصی عنوان کنید.الان مثلا رودخانه کرج با وجود اینکه فصل صید مشخص داره و محیط بانی داره از اونجا محافظت میکنه خال قرمز های اونجا از بین رفته اند این نشون میده نه محافظت درستی میشه نه جایگزینی داره تخلف هم بیداد میکنه. منم یه زمانی دوست نداشتم جایی رو که بلدم مخفی کنم ولی الان به این نتیجه رسیدم این کار ممکنه وضع را از اینیکه هست بدتر کنه

دارا

اشاره ایی به روش فلای نکردی؟

دارا

من در مورد واکنش شیربت نسبت به طعمه پشه تا حالا چیزی نخواندم ولی فکر میکنم تکنیک فلای برای شیربت با کپور زیاد فرقی نداره بازم نمیدونم این ماهی از روی سطح هم تغذیه میکنه یا نه باید چند تا مقاله تو این زمینه خواند راستی اسم ماهی شیربت به انگلیسی چی میشه؟. من تو دایرت المعارفم نداشتم.

چاوشان

درود بر شما مطالب دقیق و جالبی بود با تشکر

موسوی- خوزستان

تشکر از جنابعالی واسه اطلاعات مفیدتون[تایید]