ماهی زردپر

این ماهی دارای بدنی نرم و نسبتا چاق و کشیده است، فلسهایش(پولکها) نسبتا ریز است، دو جفت سبیلک یک جفت در گوشه دهان و یک جفت در گوشه بینی اش قرار دارد، دهانش شیپوری و گشاد است و در زیر سرش قرار گرفته ، زیر شکمش در بعضی از مناطق زرد یکدست است و در بعضی مناطق سفید یکدست است. رنگ بدنش با خطی ناملموس به دو رنگ تیره و پایین روشن تقسیم شده است.

ماهی زردپر یک ماهی کاملا کفزی است و همیشه در کف آب مشفول تغذیه جانوران و حشرات در لا به لای سنگها کف آب است.

ماهی زردپر به وزنی معادل 15 کیلو گرم و طولی به معادل یک متر می رسد.

فصل تخم ریزی این ماهی در اوایل بهار است و در بین سنگهایکف آب تخم ریزی می کند.

ماهی زردپر از حشرات و جانوران ریز کف آب تغذیه میکند و معمولا این ماهی هم در قسمتهای تند آب دیده می شود و هم در قسمتهایی از آب که آب آرام و راکد است یافت می شود.

بهترین طعمه های مورد استفاده برای صید ماهی زردپر کرم خاکی ، دل مرغ و بچه ماهی هستند.

در فصل بهار بهترین طعمه کرم خاکی است و در فصل پاییز خمیر و دل مرغ بسیار مناسب است.
ماهی های زردپر رشد یافته از بچه ماهی هم تغذیه می کنند.

برای صید این ماهی باید از روش زیرآبی و انتظاری استفاده کرد چون این ماهی کفزی است و همیشه در کف آب به دنبال طعمه می گردد.

هنگامی  که ماهی زردپر به قلاب می افتد شانس موفقیت در صید خیلی بالا است چون این ماهی تقلای زیادی نمی کند و همانند ماهی های شکاری دیگر جنگنجو نیست.

بهترین فصلهای صید این ماهی اول بهار و اول پاییز است.

ماهی زردپر طعمه را می بلعد و اگر قلاب ما تیز باشد صد در صد این ماهی خود به خود گرفته  می شود. قلابهای ساقه بلند و ساقه کوتاه هر دو برای صید زردپر مناسب هستند. حتما باید از قلابهای تیز استفاده کنیم و زمانی که طعمه را به قلاب نصب می کنید، سعی کنید تیزی قلاب بیرون نباشد چون این ماهی در صورت لمس تیزی قلاب دیگر نزدیک آن نخواهد شد.

برای صید این ماهی باید اندکی دقت و صبر داشت. این ماهی همیشه قابل صید نیست اما گاهی اتفاق می افتد که در یک جلسه ماهیگیری چند ماهی زردپر در اندازه های مختلف صید کنیم.

 

 

ارادتمند شما میلاد فیشر

عینک

/ 4 نظر / 705 بازدید
mojtaba

agha mamnoon vase seyde in mahi ye jaye khoob peyda karam va vaghti didam confige monasebi be kar nabordam az teknika va analizeshtoon estefade kardam fogholade bood ba kerme khaki seyde khoobi zadam. LIKE

ماهیگیر

بوخوس بابا همش چرت بود

محمد

حالا خوشمزه ام هست؟ D:

محمد

ممنون از اطلاعات خوبت