ماهی سونگ

ماهی سونگ دارای سری با غوص زیاد، بدنی کشیده و عضلانی،دهانی شیپوری و خیلی گشاد است که انتهای لبهایش تا حاشیه چشمها کشیده شده، فلسهای(پولک)بسیار محکم وریز و یک جفت سبیلک در اطراف دهانش است.

تنوع رنگ این ماهی بسیار بالا بوده و از نقره ای تا سبز زیتونی و حتی طلایی متغیر است، بر روی بدن این ماهی خالهای سیاهی وجود دارد که در یعضی انواع این ماهی محو شده است و یا اصلا وجود ندارد، درست است که این ماهی مثل خیلی از ماهی های دیگر با هر بار ماهیگیری قابل صید نیست و احتیاج به صبرو کوشش زیادی دارد، اما اگر یک بار موفق به صید این ماهی شوید چنان لذت و هیجانی به شما دست می دهد که هیچوقت فراموش نخواهید کرد.

ماهی سونک بیشتر در اوایل بهار و اواخر تابستان و همچنین اوایل پاییز خوب به قلاب می افتد.

بیشتر سونگ هایی که صید شده اند در شب بوده است، این ماهی به وزن 200 کیلو گرم و طول 3 متر می رسد.

این ماهی بیشتر در جاهای عمیق و جاهایی که خیلی امنیت دارد زندگی می کند.

گاهی در حاشیه درختان و ریشه های گسترده در آبها دیده می شود.

ماهی سونگ در فصل بهار تخم ریزی می کند، گاهی این ماهی برای تخمریزی به بالای رودخانه ها مهاجرت می کند، غذای اصلی این ماهی را  بچه ماهی، قورباغه، پرندگان کوچک آبزی و حتی موش آبی تامین می کند.

طعمه های که برای صید این ماهی می توانید استفاده کنید:

بچه ماهی، گنجشک،کبوتر، رودۀ مرغ ، نان و خمیر است.

بچه ماهی طعم ایده آل و مرغوبی برای صید سونگ دارد.

بهترین روش برای صید این ماهی روش کف خواب و انتظاری است، استفاده از طعمه بچه ماهی یا پرنده ی کوچکی مثل گنجشک یا کبوتر کوچک بهترین طعمه است.(البته سعی کنید گنجشک و کبوتر را با پر به قلاب بزنید تا طبیعی تر به نظر برسد و با نخ به قلاب محکمش کنید که در طول انتظار از قلاب باز نشود).

البته از طعمه پرنده برای صید ماهی های سونگ بزرگ  استفاده می کنند.

روده مرغ هم برای صید ماهی سونگ بد نیست چون روده مرغ بوی زیادی دارد و ماهی سونگ نیز گوشتخوار است و به این طعمه علاقه دارد مخصوصا در شب که چشم ماهی سونگ نمی بیند و فقط از طریق بو کردن شکارو تغذیه می کند.

روده مرغ را باید به صورت چاق به قلاب بزنید و با نخ ببنید به طوری که قلاب در بین طعمه معلوم نباشد.

اما طعمه مورد علاقه ماهی سونگ نان است.

نان را در ابعاد 20 سانتیمتر در 5 سانتیمتر(طول و عرض) دور سه قلاب بپیچید سپس برای اینکه نان از دور قلاب باز نشود دور نان را با نخ بپیچید.

از نان پیچه به دو روش روآبی و زیرآبی استفاده می کنند.
خمیر هم طعمه ای منحصر بفرد است و بسیار مورد علاقه ماهی سونگ میباشد.

ماهی سونگ همانطور که از قبل گفته شد بسیار دیر به قلاب می افتد و زمانبر است، روش کف خواب و انتظاری بهترین روش برای صید این ماهی است.

در فصل بهار و تابستان به علت ازدیاد بچه ماهی در کلیه آبها این ماهی از بچه ماهی تغذیه می کند، اما در اول بهار و اوایل پاییز که بچه ماهی خیلی کم است اوج صید ماهی سونگ است.

ماهی سونگ یک ماهی نیرومند است که مهار کردن آن مشکل است.

اگر ماهی سونگ تا وزن 30 کیلوگرم صید شود بسیار جنگنده و نیرومند است و دائم فشارهای ناگهانی وارد می کند و این طرف و آنطرف می رود، و اگر ماهی سونگ از 4 کیلو به بالا صید کنیم سرعت زیادی در آب ندارد بلکه با تمام توان نخ را می کشد و به نخ و چوب و چرخ فشار سنگین وارد می کند و تنها راه خسته کردن این ماهی با کلاچ دادن چرخ است.

در هنگام به دام افتادن این ماهی باید خونسردی خود را حفظ کنیم و چوب را محکم بگیریم و صعی کنیم این ماهی خود را با درختان و جاهایی مانند نیزارها در آب که امکان گیر کردن ماهی وجود دارد نرساند. زمانی که با ماهی کلنجار می روید باید با باز و بسته کردن کلاچ چرخ، ماهی را خسته کنید. زمانی که ماهی سونگ خسته شد به روی آب می آید و به پهلو می افتد و از حرکت می ایستد، ان موقع است که باید با احتیاط این ماهی را از آب بیرون کشید. مراقب باشید تا بیرون آوردن کامل ماهی از آب نخ را رها نکنید. اگر از قلاب دستی استفاده می کنید سعی کنید هر چند متری که می کشید یک مقدار هم نخ را شل کنید که ماهی خسه شود.(در اصل وقتی ماهی نخ را کشید بزارید آرام آرام نخ را ببرد و وقتی حرکتش کند شد آنوقت شما آرام آرام بکشید.)

چوبهای اسپنینگ با اکشن بالا و چوبهای دریایی برای صید این ماهی عالی است.

در استفاده از چوبهای اسپنینگ باید از چرخهای بسیار قوی استفاده کنید.

استفاده از نوع قلاب برای صید این  ماهی به طعمه بستگی دارد.

مکان های زندگی ماهی سونگ در ایران عبارتند از:

رودخانه و سد دز و رودخانه و سد کرخه در خوزستان (اندیمشک)، رودخانه گاماسیاب کرمانشاه، سراب نیلوفر کرمانشاه ، رودخانه سیمره کرمانشاه که تا خوزستان ادامه دارد، رودخانه الوند در قصر شیرین و سرپل ذهاب، رودخانه و سد کارون در خوزستان.

 

 

 در پست بعدی طریقه ساخت ریسه مخصوص صید ماهی سونگ به همراه تصاویری از صید ماهی سونگ غول پیکر

 

  

ارادتمند شما  میلاد فیشر

عینک

/ 5 نظر / 1345 بازدید
دارا

روشهای طعمه طبیعی جز نابودی این ماهی ارزشمند چیزه دیگه ایی نداره.مثل اقای ستوده که میگن من اگه اینارو نمیگرفتم یکی دیگه میگرفت از این حرفهای صد من یه غاز

دارا

میگم این عکسهای ماهیگیری در عراقم داستانی داره اونجا تعداد سونگها شمارش میشه و جمعیتشون تحت حفاظت برای برادرای رزمنده امریکایی بیان حالشو ببرن تو ایران واقعا ادم دلش به حال ماهیهای در حال انقراض میسوزه شما که میلاد عزیز از من اگاه تری تو این زمینه

چاوشان

درود بر شما انقدر از جنگندگی این ماهی صحبت کردید که هیجان زده شدم یک کلاس ماهی گیری می رفتم استادش خاطره صید سونگ رو می گفت تو سد دز که ماهی چطور چوب امریکایی گرون قیمتشو شکونده . جالب بود با تشکر از شما

ابی فیشر

منتظر ریسه و عکس ها هستم

حمید

باسلام دو سوال دارم 1- آیا مهتاب برای ماهی سونگ مناسب است 2-مکان مناسبل برای ماهی سونگ در استان لرستان کدام است