اردک ماهی

وزن اردک ماهی ها به 30 کیلوگرم و طول بدنش به 150 سانتیمتر می رسد.

این ماهی در رودخانه و تالابها و د ریاچه های شمال کشور از جمله رودخانه سفید رود در گیلان، مرداب انزلی و در یاچه ولشت در مازندران و چند آبگیر دیگر زندگی می کند.

این ماهی یک ماهی شکاری است و در ریشه ها ، نیزارها و لابه لای درختان داخل آب دیده می شود و خود را بین نیزارها مخفی کرده و به شکار و تغذیه می پردازد.

اردک ماهی در یک جا بی حرکت می ماند و در یک لحظه با سرعت باورنکردنی به طعمه هجوم می آورد. بارها دیده شده که به ماهی هایی بزرگ حتی به اندازه خودش حمله ور شده است.
اردک ماهی در اواخر اسفند و اول بهار بین گیاهان کف آب تخم ریزی می کند.

این ماهی از بچه ماهی ، قورباغه، و حتی در مواقع کمبود غذا از پرندگان و موشهای خیلی کوچک تغذیه میکند، اما مهمترین نکته استفاده از طعمه و صید این ماهی است.

از طعمه هایی نظیر بچه ماهی برای سیستم زیرآبی و کف خواب باید استفاده کنید. بچه ماهی را در اندازه یک انگشت به قلاب بزنید و در انتظار صید اردک ماهی خوب باشید.

اما شیوه دیگری که در درجه اول برای صید اردک ماهی قرار دارد لانسه کشی است.

لانسه کشی بهترین شیوه صید اردک ماهی است. لانسه کشی با چوب و چرخ اسپنینگ و نخ مونوفیلامنت  انجام می شود. از لانسه های متنوعی در جاهای مختلف برای صید این ماهی باید استفاده کرد. با چرخیدن لانسه در آب و صدایی که تولید می کند به یک ماهی در حال حرکت در آب شباهت پیدا می کند و اردک ماهی به آن حمله می کندو آن را به دهان می گیرد. اصولا اردک ماهی یه ماهی فوق العاده مهاجم است که به هیچ ماهی دیگری اجازه نمی دهد در قلمروش حرکت کند برای همین منظور به هر شیء در حال حرکتی حمله می کند می خواهد این شیء ماهی باشد یا یک تکه آهن.

اردک ماهی دندانهای خیلی تیزی دارد، پس از یک سیم بکسل نازک مخصوص شکار اردک ماهی درمحل اتصال قلاب به ریسه استفاده کنید.

پس از بیرون کشیدن این ماهی بسیار مراقب دندانهای خیلی تیز او باشید.برای در آوردن قلاب از دهان این ماهی حتما از انبردست مخصوص استفاده کنید.

برای شکار این ماهی به روش لانسه کشی می توانید از قاشقک ها، لانسه ها ، و لوری ها استفاده کنید. از سیستم فلای فیشینگ هم با استفاده از پشه های پر مو و براق هم می تواند برای گرفتن این ماهی استفاده کنید.

 

 

مطالب دیگری که در راجع به صید اردک ماهی ارائه شده است:

10 درس برای صید اردک ماهی:

جنگ در شمال قسمت اول

جنگ در شمال قسمت دوم

جنگ در شمال قسمت سوم

جنگ در شمال قسمت چهارم

جنگ در شمال قسمت پنجم

جنگ در شمال قسمت ششم

جنگ در شمال قسمت هفتم

جنگ در شمال قسمت هشتم ، نهم ، دهم 

 

 

ارادتمند شما میلاد فیشر

عینک 

/ 3 نظر / 1008 بازدید
احمد طاها

سلام میلاد جان خوبی رفیق؟ خسته نباشی واقعا مطالب آموزنده و مفیدی نوشتی که من که خودم انقدر اردک تو ولشت زدمو از هر چی اردک سیر شدم نشستمو تمام 10 قسمتو خوندم واقعا ممنون

چاوشان

درود بر شما با توجه به علاقه ای که به صید اردک دارم کلیه مطالب رو خوندم واقعا استثنایی و زیبا بود .خیلی لذت بردم. بر قرار باشید

امیر

میلاد جان عالی بود ممنون خیلی استفاده کردم و یاد گرفتم