جنگ در شمال (قسمت اول )

صید اردک ماهی بزرگ تر میتواند محک مناسبی برای سنجش مهارت و تواناییهای شما در ماهیگیری به حساب بیاید.

اما در این میدان صید یک اردک ماهی (9/11 یا 13 کیلوگرمی) است که نهایت استادی و توانمندی حرفه ای شمارا نشان می دهد، در ضمن گواه پیروزی شما نیز هست.

برای پیدا کردن اردک ماهی هایی با این وزن و قد قواره، ناگزیر از آن  هستید که به طرف دریاچه ها و تالاب هایی بروید که پیشاپیش از وضع آنها اطلاعاتی کسب کرده اید.

به طور مثال جاهایی که سابقه پروراندن اردک ماهی های بزرگ را دارند و مهمتر از آن این که آنقدرها محل رفت وآمد ماهیگیران نباشد.(این موضوع خیلی مهم است)

از سوی دیگر شما ناچار هستید تدبیرها و تکنیک های خاصی را به کار ببرید.

پس از گذشت سال ها ، می خواهم تجربیاتی را که در صید اردک ماهی های غول پیکر کسب کرده ام در قالب 10 درس تاکتیکی و بسیار مهم در اختیار شما بگذارم.

1. رفتن به سراغ علف های هرز آبی

بسیاری از ماهیگیران علف های هرز و خزه های بستر آب را دوست ندارند تا چه رسد به آن که بخواهند آنها را مرکز توجه خود قرار دهند.

این کار  از  نظر آنان ریسک بزرگی است چرا که همیشه از گیر کردن نخ ماهیگیری یا طعمه هایشان به آنها می ترسند.

این موضوع درستی است که بیشتر لانسه ها وماهیک ها یا آن قلابهای آشکار ، هرآن آماده گیر کردن به چیزی یا جایی هستند، اما در عین حال طعمه های بسیاری هستند که طراحی ساخت آنها بدون پروپوش (لانسه های ضد خزه ) است تا جایی گیر نکنند و دوباره به دست ماهیگیر بازگردانده آن هم با تعبیه میله ای باریک و ظریف ، درست در وسط آن صفحه ای فلزی (به تصویر زیر نگاه کنید)

به طور معمول یک اردک ماهی بزرگ در اطراف علف های هرز و بوته های بستر آب زیاد رفت  و آمد می کند زیرا رشد و نشو و نمای گیاهانی ازاین دست، مخفی گاه مناسبی برای ماهی های کوچک تر ایجاد می کندو از این منبع خرده ریزه های غذایی است که ماهی های کوچک تغذیه می کنند.

البته این علفها و بوته های کف آب،برای اردک ماهی هم جای فوق العاده و کمینگاه بسیار خوبی است که اردک ماهی می تواند در فرصت های مناسب از آن استفاده کند.

من هم قبول دارم یک قایق با موتور الکتریکی (بیصدا) وسیله ای مناسب است برای کار در این قبیل مناطق ، اما من به شخصه ترجیح می دهم یک جفت چکمه بلند (ودر) ماهیگیری که تا بالای ران هایم می رسد به پا کنم و در جاهای کم عمق آب راه بروم و علف ها و بوته های کف آب را هم  بزنم و با بیرون آوردن بعضی از آنها، آب را کمی خلوت تر کنم.

در چنین شرایط و لحظاتی است که خودم را درست در وسط ماجرای هیجان انگیز صید اردک ماهی بزرگ حس  می کنم.

کار دیگر دارد شروع میشود ساعتی را در ذهن مجسم می کنید و همین طور که در مقابل آب ایستاده اید، قامت ایستاده کشیده خود را مانند عقربه های ساعت که عدد 12 را نشان می دهد در نظر آورید.

پرتاب را در جهت ساعت 8 آغاز کنید؛ با این کار کرانه یا نوار کم عمق جلو دست آب را مشخص می کنید، بعد هر چند دقیقه پرتاب خود را به سوی یک ساعت دیگر (به شکل معکوس بهتر است) ادامه دهید، تا آن که به ساعت 4 برسید.

در این مرحله شما یک بار یک منطقه آبی را پوشش داده اید، بعد با کمی وقفه حدود 10 متر جابه جا  شوید و دوباره همه آن کارها را تکرار کنید.

با این پرتاب های بادبزنی از این قبیل، شما همه مناطقی را که مستعد وجود اردک ماهی های بزرگ هستند، به دقت آزموده اید، از جاهای کم عمق آب تا جاهای عمیق و حُسن این روش آن است که کرانه های نواحی بعد را که هدق قرار داده اید به هیچ وجه آشفته نمی کنید.

این روشی است کارآمو و بسیار جالب و جذاب که شما را به عنوان یک ماهیگیر به کار نزدیک می کند و در گرماگرم آن نگاه می دارد.

پایان قسمت اول

ادامه در پست های بعدی...

 

ارادتمند شما میلاد فیشر

عینک

 

/ 0 نظر / 342 بازدید