میلاد فیشر - دنیای ماهیگیری


+ حواس ماهیها

حواس ماهی ها

 

ماهی ها نیز مانند سایر موجودات طبیعت از حواس پنجگانه برخوردار هستند در بعضی از ماهیها این حواس خیلی قوی است.

ماهیها یا حس بویایی طعمه را در شب و در روز پیدا می کنند.حتی بعضی از موجودات را زیر گیاهان و سنگریزه ها بیرون می کشند. حس بویایی ماهی هایی نظیر کپور و زردپر بسیار قوی است. حس بینایی ماهیها هم خیلی قوی است.
بارها امتحان کرده اید که یک دسته ماهی کنار آب هستند و با دیدن شما نزدیک آب یکمرتبه فرار می کنند. البته حس بینایی اکثر ماهیها فقط قادر به تشخیص حرکات می باشند.

 

 

 

بقیه در ادامه مطلب... 


حس شنوایی ماهیها هم خیلی بالاست ، در مورد ماهیان شکاری این حس فوق العاده قوی است، به همین دلیل است که برای صید ماهیانی همچون سونگ و شیربت باید کاملا سکوت را رعایت کرد و از زنگوله های کم صدا و یا بازر در شب استفاده کرد.

ماهیها حتی صدای قدمهای ما را در کنار آب می شنوند و این خود تاثیر بسزایی در ماهیگیری بخصوص در شب که همه جا ساکت است دارد.

تصاویری که در سالهای اخیر از تغذیه ماهیها در زیر آب به ثبت رسید، نشان می دهد که یک ماهی ممکن است چندبار یک طعمه را به دهان برده و با حس کردن قلاب آن را پس بزند و این خود بیانگر حواس بسیار قوی ماهیها است.

حس چشایی هم در ماهیها وجود دارد و بارها از یک طعمه عبور کرده و طعم آن را حس می کنند و اگر مطابق با میل آنها باشد آن را می بلعند.

اکثر ماهیها حافظه بسیار قوی دارند و هر چی سن ماهی بیشتر می شود حافظه بلند مدت ماهی بیشتر می شود. مثلا اگر یک ماهی به وسیله یک طعمه در معرض صید قرار بگیرد و ماهی قلاب را احساس کند و فرار کند این طعمه در ذهن ماهی می ماند و تا مدتها هر وقت بوی آن طعمه را حس کند یا ببیند از آن طعمه فرار می کند و به آن نزدیک نمی شود.

حس لامسه هم در ماهیها بی تاثیر نیست گاهی امتحان کنید و آرام با انگشت روی پشت ماهی  دست بکشید و ببینید چه تکانی می خورد و فرار می کند.

در هر حال نکته حائز اهمیت این است که ما در هنگام ماهیگیری از بهترین طعمه های بودار استفاده کنیم و همچنین سکوت را کاملا رعایت کنیم، از سنگ انداختن در آب پرهیز کینم و  از آتش روشن کردن و رفت و آمد زیاد در کنار آب خودداری کنیم.

 

ارادتمند شما میلاد فیشر

عینک

نویسنده : میلاد فیشر ; ساعت ٤:٢٠ ‎ب.ظ ; پنجشنبه ٢٦ آبان ۱۳٩٠
تگ ها:
comment نظرات () لینک