میلاد فیشر - دنیای ماهیگیری


+ ماهی شیربت

آشنایی با ماهی شیربت و روش های صید آن

 

ماهی شیربت  یکی ماهی استثنایی و بی نظیر است و از همه لحاظ با ماهی های دیگر تفاوت دارد.

این ماهی دارای خصوصیات منحصر به فردی است ماهی شیربت به دلیل احتیاج به تنفس زیاد همیشه در آبهای روان و گاهی خروشان زندگی می کند ، این ماهی جنگنده و  کاری است، سرعت خیلی زیاد و قدرت بی نظیری دارد.

 

بقیه در ادامه مطلب...


ماهی شیربت بدنی کشیده و بلند دارد، مانند لوله بلندی می ماند، این ماهی را اگر به شکم زمین بگذارید از بغل نمی افتد، ساقه دمی این ماهی باریک و کشیده است، فلسهای(پولک) درشت و طلایی رنگی دارد، رنگ زیر شکمش سفید با حاشیه خاکستری است، سرکوچکی دارد،دهانش شبیه نعل اسب و در پایین سر قرار دارد. یک
جفت سبیلک کنار لبهایش آویزان است.

ماهی شیربت بسیار به محیط پیرامون خود حساس است، سروصدای بی مورد کنار آب، جابجایی زیاد قلابها در آب ، استفاده از تعداد چوب و چرخ زیاد و... عواملی هستند که باعث می شود شانس صید این ماهی کم شود.

این ماهی همیشه و در هر جلسه ماهیگیری به قلاب نمی افتد.
صید ماهی شیربت احتیاج به صبرو حوصله و همچنین دقت در انتخاب طعمه و وسایل
ماهیگیری دارد.

ماهی شیربت در فصل بهار و تابستان خوب به قلاب می افتد و اوج صید این ماهی اواخر اردیبهشت تا اوایل مرداد ماه است.

همانطور که گفته شد این ماهی شکاری است و به همین دلیل در غروب هنگام و شب خیلی خوب به قلاب می افتد. وزن این ماهی به 20 کیلوگرم و طول بدنش به 150 سانتی متر می رسد.

ماهی شیربت در آبهای تند و خروشان زندگی می کند و دلیل آن احتیاج به تنفس زیاد است.

این ماهی در حالت معمولی مسافتهای خیلی زیادی را می پیماید و سینه و شکم خود را روی سنگها و ماسه های کف آب می کشد.

ماهی شیربت در مواقع خطر از آب بیرون می پرد و جهش های بلندی دارد.

این ماهی در غرب و جنوب غربی ایران هواداران زیادی برای صید دارد.

ماهی های شیربت بالغ مسافت های خیلی زیادی را برای رسیدن به سرچشمه رودخانه برای تخمریزی طی می کنند، بین سنگهای کف آب مکان مناسبی برای تخم
ریزی این ماهی است.

ماهی شیربت در رودخانه گاماسیای کرمانشاه، رودخانه سیمره واقع در کرمانشاه و لرستان و ایلام، رودخانه و سد دز در خوزستان(اندیمشک)، رودخانه و سد کارون واقع در خوزستان،اهواز)،  رودخانه و سد کرخه واقع در خوزستان(اندیمشک)، و همچنین رودخانه الوند واقع در قصر شیرین و سرپل ذهاب(پل ذهاب یا همان پل زال واقع در اندیمشک) یافت می شود.

ماهی شیربت از خرچنگ کوچک، بچه ماهی ، قورباغه، کوچک تغذیه می کند.

طعمه های مورد استفاده برای شکار این ماهی رودۀ مرغ و دل مرغ ، بچه ماهی ، و خرچنگ کوچک و در بعضی مواقع خمیر هم مورد استفاده قرار می گیرد.

روده و دل مرغ به دلیل دارا بودن بوی خیلی زیاد ماهی شیربت را وسوسه می کند و بیشتر ماهی های شیربت سبک وزن با این طعمه صید شده اند.

بچه ماهی نیز غذای معمول پیربت است و اکثر ماهیگیران با استفاده از بچه ماهی به عنوان طعمه توانسته اند ماهی های شیربت سنگینی را صید کنند.

در شب، بچه ماهی بهترین طعمه است، هرچند زمانی که از بچه ماهی به عنوان طعمه استفاده می کنیم مارماهی زیاد به قلاب می زند و در آوردن قلاب از دهان مارماهی دشوار است. اما بهترین طعمه شناخته شده برای صید ماهی شیربت همین
بچه ماهی است.

ماهی شیربت یک ماهی کفزی است و همیشه در کف آب در حال و شکار کردن است به همین دلیل باید از شیوه زیرآبی و انتظاری یا به عبارتی دیگر  از شیوه کف خواب استفاده کنیم.

باید سعی کنید که قلاب را دورتر از جایی که نشسته اید پرتاب کنید چون این ماهی خیلی به سروصدا حساس است.

ماهی شیربت زمانی که به طعمه نزدیک می شود روی طعمه با شکم می خوابد، سپس با احتیاط همه جا را زیر نظر می گیرد و بعد با به دهان گرفتن طعمه چنان حرکتی می کند که چوب و چرخ را درهم می کوبد و اگر چوب روی پایه استقرار خوبی
نداشته باشد چوب روی زمین افتاده و به سمت آب حرکت می کند.

همیشه باید در هنگام انتظار برای صید این ماهی مقدار کمی کلاچ چرخ را باز کنیم که با فشاری که از سوی ماهی وارد می شود نخ ما پاره نشود.

زمانی که این ماهی به قلاب می افتد روی آب می آید و پشتک می زند و سپس به زیر آب می رود زمانی که چوب و چرخ در دست ما است با کلاچ دادن به ماهی مانع از پاره شدن نخ و یا پاره شدن دهان ماهی شویم.

ماهی شیربت زمانی که به قلاب افتاده طول و عرض رودخانه را به طور مداوم طی می کند و تکان های شدیدی به چوب وارد می کند . باید مراقب باشیم ماهی شیربت خود را به درختان و ریشه ها و نیزارهای درون آب نرساند چون این مکانها باعث به هدر رفتن تمامی زحمات ما می شود.

اولین گام بعد از صید این ماهی حفظ خونسردی است، بعد باید آنقدر این ماهی را خسته کنیم که دیگر از حرکت بیفتد سپس آرام آرام با استفاده از تور مخصوص این ماهی را از آب بیرون می کشیم.

چوبهای اسپنینگ با بلندی 360 سانتیمتر بهترین چوب ها برای صید این ماهی هستند.

 

 منبع عکس ها از دوست عزیز آقا ابی

http://www.ebifisher.blogfa.com

 

ارادتمند شما میلاد فیشر 

عینک

نویسنده : میلاد فیشر ; ساعت ۸:٢۸ ‎ق.ظ ; دوشنبه ۱٦ آبان ۱۳٩٠
تگ ها:
comment نظرات () لینک